FK Sūduva Marijampolė

(Europos futbolo duomenų bazė)
(Nukreipta iš Spartakas Marijampolė)
Wikipedia
Lietuvos vėliava Lietuva FK Sūduva Marijampolė
Ltusud.png
Įkūrimas 1942 m.
Miestas Marijampolė
Lyga
(nuo 2002 m.)
Lietuvos aukščiausioji futbolo lyga
http://int.soccerway.com/teams/country/club/1409
Klaida: nepavyko prisijungti prie duomenų bazės (Cannot access the database: :real_connect(): (08004/1040): Too many connections).
Lyga Vieta Zona
http://www.weltfussballarchiv.com/club_profile.php?IDD=15841
http://foot.dk/VisLitklub.asp?ID=34 Using "Foot.dk" as property chain is not permitted during the annotation process.
http://www.futbolinis.lt/content/team/257/lt/
Oficiali svetainė http://www.fksuduva.lt
Dublerinės komandos FK Sūduva-B Marijampolė


Sūduva yra Suvalkijos regiono pietvakarių Lietuvoje sinonimas. Marijampolė, kurioje įsikūręs „Sūduvos“ futbolo klubas, yra laikoma šio regiono sostine.

Istorija

Futbolas Marijampolės krašte pradėtas žaisti dar 1921 m. Tada pradėjo burtis pirmosios komandos.[1] Miesto futbolo istoriją išsamiai aprašė buvęs „Sūduvos“ žaidėjas Jonas Rudžianskas knygoje „Marijampolės futbolo istorija 1930–2000“,[2] vėliau jį papildė Gediminas Kalinauskas.[3]

Nuo 1937 m. minima Cukraus fabrikas Marijampolė komanda, vėliau buvusi ir reprezentacine miesto ekipa. Užėjus sovietams, 1940 m. mieste tebuvo likusi vienintelė komanda – Dinamo Marijampolė,[4] po metų jau buvo „Žagrė“,[5] o dar po metų – „Sūduva“. Būtent 1942-ieji ir laikomi „Sūduvos“ klubo pradžia, nors yra šaltinių, teigiančių, kad Marijampolės „Sūduva“ veikusi 1935–1940 m. ir atkurta 1941 m. pabaigoje.[6]

Pirmąsias draugiškas rungtynes „Sūduva“ sužaidė su praeityje garsia Sveikata Kybartai komanda. Dalyvavimą Suvalkijos apygardos pirmenybėse „Sūduvos“ komanda pradėjo pergalėmis prieš Kazlų Rūdos „Ažuolą“, „Orijos“ komandas. Deja, pergalės, galėjusios atvesti į šalies čempionatą, pasiekti nepavyko – buvo pralaimėta Kybartų „Sveikatos“ komandai. 1943 m. „Sūduva“ Suvalkijos apygardoje dar kartą liko antroji, į priekį praleisdama Kybartų „Sveikatą“.

Pasibaigus karui Marijampolės futbolininkai ir entuziastai 1945 m. subūrė „Žalgirį“. Nors 1947 m. gegužės 15 d. cukraus fabrike įsteigtas sporto kolektyvas,[7] tačiau komanda vis dar vadinosi „Žalgiriu“, nors ją jau rėmė cukraus fabrikas.[8] 1949 m. balandžio 14 d. pranešta, kad prie „Atstatymo“ gamybinės artelės įsikūrė sporto kolektyvas „Spartakas“, kurio vardu reprezentacinė komanda ir užregistruota, tačiau viso sezono metu Marijampolės „Žalgirio“ ir „Spartako“ vardai buvo painiojami.[9] 1950 m. komanda pavadinta „Žalgiriu“, 1951 m. viduryje – „Kultūros namais“,[10], o 1952 m. ją ėmė remti Kumelionių tarybinis ūkis ir komanda tapo „KTŪ Žalgiriu“. 1953 m. reprezentacine miesto ekipa tapo Mokslas Marijampolė, bet 1955 m. vėl „Cukraus fabriko“ komanda tapo pagrindine.

Taigi, ankstyvuoju sovietmečiu Kapsuko reprezentacinės komandos keitėsi – tai buvo Cukraus fabrikas Kapsukas, Šešupė Kapsukas, Autonormalės Kapsukas, Automatai Kapsukas (1958 ir 1960–1963 m.).[11] 1963 m. pradžioje „Šešupės“ fabrikas perėjo Kalvarijos vilnų verpimo fabriko žinion ir toliau rūpintis futbolininkais atsisakė, nors komandoje vyravo tekstilininkai. Šefuoti atsisakė ir cukraus fabrikas, ir autonormalių gamykla, o vasario pabaigoje pagaliau ėmėsi šefuoti Kapsuko autotransporto kolektyvas ir Kapsuko reprezentacinė komanda tapo „Sūduva“.[12] Vardas pasirinktas pagerbiant istorinį Sūduvos regioną, kurio centru laikoma Marijampolė. Komanda priklausė „Nemuno“ sporto draugijai.[13] Tačiau netrukus komanda vėl iširo, kai 1964 m. pradžioje mieste nesutarta dėl rėmėjų. Tais ir keletą vėlesnių metų Kapsuką atstovavo Autonormalės Kapsukas ir Automatai Kapsukas komandos, kol 1968 m. sausį „Sūduva“ buvo vėl atkurta[14] „Automatų“ komandos pagrindu. 1970 m. Kapsuko „Sūduva“ žaidė nesėkmingais ir iškrito iš aukščiausiosios lygos. Tiesa, jau kitais metais kapsukiečiai laimėjo A klasės Nemuno pogrupį ir iškovojo teisę žaisti su geriausiomis komandomis.

Sovietmečiu „Sūduva“ yra laimėjusi LTSR pirmenybių sidabrą ir žaidusi taurės finale. 1972 m. ji dalyvavo TSRS „Auksinės varpos“ taurės varžybose Dmitrove (Maskvos apskritis). Tai buvo sąjunginės kaimo sporto draugijų varžybos. Čia „Sūduva“ pralaimėjo Moldavijos (0-2) ir Azerbaidžano (0-1) komandoms bei 2-2 su Rusijos komanda. „Sūduva“ pripažinta kolektyviškiausia komanda, o E. Kurguznikovas – geriausiu puolėju.[15] 1973 m. tame pat mieste „Auksinės varpos“ turnyre „Sūduva“ užėmė 5-ąją vietą,[16] o po metų Nikopolyje pakartojo šį pasiekimą, „Sūduvai“ atiteko korektiškiausios komandos prizas.[17]

1975 m. „Sūduva“ rungtyniavo sėkmingai. „Nemuno“ pogrupyje užėmę antrąją vietą, galutinėje čempionato rikiuotėje „sūduviečiai“ liko treti ir pasipuošė bronzos medaliais. Tais pačiais metais Kapsuko futbolininkai prasimušė ir į taurės finalą, kuriame buvo priversti pripažinti Tauragės komandos pranašumą. Tokį pat pasiekimą „Sūduva“ pakartojo po metų. Tuomet kapsukiečiai finale pralaimėjo Kauno futbolininkams. 1980 m. „Sūduva“ laimėjo prestižinį tarptautinį „Palangos Juzės“ turnyrą, finale 3-1 nugalėjusi Kooperatininkas Plungė ekipą.[18] Po sėkmingo 8-ojo dešimtmečio „Sūduva“ daugiau kaip dešimtmečiui pasitraukė į futbolo pasaulio šešėlį. Sugrįžtį į aukščiausiąją lygą Kapsuko komanda sugebėjo 1988 m.

1989 m. gruodžio 14 d. įkurtas „Sūduvos“ futbolo klubas.[19] Atgavus Nepriklausomybę, „Sūduva“ žaidė aukščiausiojoje lygoje, tačiau 1991 m. pavasarį užėmė paskutinę vietą (surinkdama vos 2 taškus per 14 rungtynių) ir iškrito I lygon. 1994 m. sekė dar didesnis krytis – į II lygą, ir iki 2001 m. „Sūduva“ blaškėsi tarp I ir II lygos, kol 2002 m. vėl gavo teisę žaisti aukščiausiajame divizione, iš kurio neiškrenta iki šiol. Tais pat metais ji pasiekė Lietuvos taurės finalą, kas suteikė klubui teisę žaisti UEFA taurėje. Atrankos etape „Sūduva“ netikėtai palaužė norvegų Brann Bergen klubą (3-2 svečiuose ir 3-2 namuose), tačiau pirmajame etape triuškinamai pralaimėjo būsimajam finalininkui škotų Celtic Glasgow klubui. Ryškiausia figūra tų metų Lietuvos futbole ir „Sūduvos“ žaidžiamose UEFA rungtynėse buvo puolėjas Tomas Radzinevičius.

Vėlesniais metais „Sūduva“ įsitvirtino aukščiausiojoje lygoje, 2005 m. iškovojo bronzą (po 30 m. pertraukos) ir nuo to laiko kasmet laikoma viena iš pretendenčių į čempionato medalius. 2006 m. pirmąkart iškovota LFF taurė, 2007 m. – Lietuvos pirmenybių sidabro medaliai. Komanda taip pat žaidė Baltijos lygos turnyre, kuriame rungtyniauja geriausios Lietuvos, Latvijos, Estijos komandos. 2008 m. pastatytas naujasis stadionas ir dengtas maniežas – pirmasis toks futbolo kompleksas Lietuvoje. Europos klubų reitinguose „Sūduva“ per 2000–2010 m. buvo 253 vietoje [20]

Klubas yra vienas labiausiai lankomų žiūrovų Lietuvoje (vidurkis 1800). Klubo pamaina ruošiama „FK Sūduva futbolo akademijoje“.

Chronologija 2002–2014 m.
  • 2002 m. – Pirmasis sezonas sugrįžus į aukščiausią šalies futbolo lyga susiklostė vidutiniškai: „Sūduva“ A lygoje užėmė 6-ąją vietą tarp 9 komandų ir įsitvirtino čempionate. Nors lygoje „Sūduva“ buvo vidutiniokė, tačiau debiutas UEFA taurės turnyre buvo įspūdingas: Pirmajame etape „Sūduva“ tiek išvykoje, tiek namuose (rungtynės buvo žaidžiamos Kaune) iškovojo pergales vienodu rezultatu 3-2 prieš daugkartinius Norvegijos čempionus Brann Bergen futbolininkus. Antrajame atrankos etape laukė garsi komanda iš Škotijos – Celtic Glasgow. Pirmosios rungtynės vyko Glazge, kur „Celtic“ futbolininkai įrodė savo pranašumą ir viską nusprendė jau pirmosiose rungtynėse iškovodami pergalę rezultatu 8-1. Antrosios rungtynės Kaune tebuvo formalumas ir jose „Sūduva“ nusileido 0-2. Apskritai, 2002 m. sezoną galima laikyti gana sėkmingu „Sūduvai“: komanda įsitvirtino A lygoje, iškovojo istorinę pergalę UEFA taurės turnyre, žaidė LFF taurės finale. Šiame sezone įspūdingai rungtyniavęs Tomas Radzinevičius buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje rungtyniaujančiu futbolininku.
  • 2003 m. – Komanda vėl užėmė 6-ąją vietą A lygos čempionate, iš LFF taurės pasitraukė aštuntfinalyje.
  • 2004 m. – Komanda nukrito vienu laipteliu žemiau ir liko 7-ojoje vietoje. LFF taurės turnyre „Sūduva“ pasitraukė jau aštunfinalyje.
  • 2005 m. – Istorinis sezonas „Sūduvos“ klubui: po 30 metų pertraukos komanda iškovojo aukščiausiosios lygos bronzos medalius, taip iškovodama teisę rungtyniauti kitų metų UEFA taurės atrankos turnyre.
  • 2006 m. – „Sūduva“ iškovojo LFF taurę, kai finale po Dariaus Maciulevičiaus greito įvarčio iškovojo pergalę 1-0 prieš Panevėžio „Ekraną“. UEFA taurės turnyro pirmajame atrankos etape „Sūduva“ susitiko su ekipa iš Velso – FC Rhyl. Velse rungtynės baigėsi „Sūduvai“ palankiomis lygiosiomis 0-0, o po dviejų savaičių Marijampolėje „Sūduva“ iškovojo sunkią pergalę rezultatu 2-1, kas reiškė, kad marijampoliečiai pateko į antrąjį atrankos etapą. Burtai lėmė, kad čia jos laukė viena garsiausių Belgijos komandų Club Brugge. Pirmosios rungtynės vyko Kaune. Komanda iš Belgijos iškovojo pergalę 2-0, nors pačioje rungtynių pabaigoje rezultatą sušvelninti galėjo „Sūduvos“ brazilas Otavio Braga, tačiau belgų komandą išgelbėjo vartų skersinis. Rungtynės Belgijoje buvo taip pat sunkios, jose pergalę vėl iškovojo belgų ekipa, šįkart 5-2.
  • 2007 m. – „Sūduva“ tapo A lygos vicečempione, nusileisdama tik FBK Kaunas futbolininkams. UEFA taurės turnyrė vėl buvo pasiektas antrasis atrankos etapas: pirmajae „Sūduva“ bendru rezultatu 4-1 įveikė Dungannon Swifts iš Šiaurės Airijos, o antrajame jos laukė jau pažįstamas varžovas – Bergeno „Brann“. Pirmosios rungtynės vėl vyko Norvegijoje, kur „Brann“ iškovojo pergalę minimaliu 2-1. Šį kartą atsakomosios rungtynės vyko Marijampolėje, kur po atkaklios kovos „Sūduva“ pripažino varžovų pranašumą rezultatu 4-3. Taigi, „Sūduva“ baigė savo pasirodymą Europos turnyruose. Tais pačiais metais marijampoliečiai žaidė ir LFF supertaurės finale prieš FBK „Kauno“ komandą, kurias pralaimėjo 0-1.
  • 2008 m. – „Sūduvai“ nepavyko iškovoti prizinės vietos A lygoje. Nors taškų buvo surinkta tiek pat, kiek turėjo 3-ojoje vietoje likusi Vėtra Vilnius, „Sūduva“ liko 4-oji dėl prastesnio tarpusavio rungtynių santykio. UEFA taurės rungtynėse savo naujajame stadione (vėliau pavadintame „Arvi“ futbolo arena) „Sūduva“ susitiko su TNS Llansantffraid iš Velso. Namuose marijampoliečiai iškovojo sunkią pergalę rezultatu 1-0, o Velse ją pakartojo. Antrajame atrankos etape marijampoliečiai susigrūmė su klubu iš Austrijos – RB Salzburg. Namuose „Sūduva“ nors ir pirmavo, tačiau pralaimėjo rungtynes 1-4, o išvykoje iškovojo netikėtą pergalę 1-0, tačiau į kitą etapą žengė austrai.
  • 2009 m. – Sugrįžimo į Lietuvos stipriausiųjų ekipų trejetą ilgai laukti nereikėjo. Jau 2009 m. „Sūduva“ užėmė trečiąją vietą A lygos čempionate, taip pat 5-ąjį kartą žaidė LFF taurės finale. Šį kartą marijampoliečių varžovais buvo Tauras Tauragė. „Sūduvos“ futbolininkai iškovojo šį trofėjų įveikdami varžovus 1-0. Praėjus vos kelioms savaitėms po triumfo taurės turnyro finale „Sūduva“ iškovojo ir Supertaurę, kur tik po 11 metrų baudinių įveikė Panevėžio „Ekrano“ komandą. UEFA taurės turnyre „Sūduva“ susitiko su FC Randers ekipa iš Danijos: Marijampolėje „sūduviečiai“ pralaimėjo 0-1, o Danijoje rungtynėms pasibaigus 1-1 „Sūduva“ savo pasirodymą Europos turnyruose baigė. Nepaisant to, šis sezonas buvo vienas geriausių per klubo istoriją: per sezoną iškovota LFF taurė, Supertaurė ir A lygos bronzos medaliai.
  • 2010 m. – „Sūduva“ pakilo dar per vieną laiptelį į viršų ir vėl tapo A lygos vicečempionais. Marijampolėje vyko Baltijos taurės finalas, kuriame žaidė ir „Sūduva“. Kita finalininkė buvo viena stipriausių kaimyninės Latvijos komandų – FK Ventspils. Po dramatiškų rungtynių ir 11 metrų baudinių serijos „Sūduva“ nusileido svečiams iš Latvijos. UEFA Europos lygos atrankoje „Sūduvai“ teko susigrumti su Rapid Wien ekipa. Austrijos ekipa abejose rungtynėse įrodė savo pranašumą (Marijampolėje iškovojo pergalę 2-0, Vienoje 4-2).
  • 2011 m. – „Sūduva“ trečius metus iš eilės užlipo ant A lygos prizininkų pakylos. Marijampoliečiai rikiavosi už Panevėžio „Ekrano“ ir Vilniaus „Žalgirio“ nugarų užimdami trečiąją vietą. Europos lygos atrankoje „Sūduva“ nusileido IF Elfsborg ekipai iš Švedijos. Marijampolėje rungtynės baigėsi lygiosiomis 1-1, tačiau išvykoje „Sūduva“ pralaimėjo 0-3.
  • 2012 m. – „Sūduva“ dar kartą iškovojo trečiąją vietą Lietuvos aukščiausioje lygoje. Tai buvo jau septintasis kartas, kai „Sūduva“ tapo Lietuvos čempionato prizininke. Europos lygos atrankos varžybų pirmajame etape „Sūduva“ eliminavo Rygos „Daugava“ ekipą. Nors Marijampolėje „Sūduva“ pralaimėjo 0-1, tačiau Rygoje sugebėjo laimėti 3-2 ir dėl didesnio kiekio įmuštų įvarčių išvykoje pateko į kitą etapą. Antrajame etape ji susitiko su Vojvodina Novi Sad iš Serbijos. Pirmosios rungtynės Serbijoje pasibaigė „Sūduvai“ palankiu rezultatu 1-1, tačiau Marijampolėje „Vojvodina“ nugalėjo 4-0.
  • 2013 m. – Nutrūko keturių iš eilės prizinių vietų A lygos čempionate serija: marijampoliečiai liko 4-ojoje vietoje, nors intriga išsilaikė iki paskutinių čempionato minučių. Nors „Sūduva“ paskutiniame ture įveikė būsimus čempionus „Žalgirio“ futbolininkus, tačiau paskutinę teisėjo pridėto laiko minutę Panevėžio „Ekranas“ įmušė įvartį į Tauragės „Tauro“ vartus ir tai reiškė, kad marijampoliečiams šiais metais nepavyks žengti ant čempionato prizininkų pakylos. Europos lygos atrankoje „sūduviečiai“ iškrito jau pirmajame atrankos etape. Šį kartą teko susidurti su Makedonijos atstovais FK Turnovo. Rungtynės Marijampolėje ir Makedonijoje baigėsi tokiu pat rezultatu 2-2. Rungtynių nugalėtojas paaiškėjo tik po 11 metrų baudinių serijos, kuri „Sūduvai“ susiklostė nesėkmingai.[21]
  • 1941 m. – Žagrė Marijampolė
  • 1942 m. – Sūduva Marijampolė
  • 1945 m. – Žalgiris Marijampolė
  • 1949 m. balandžio 14 d. – Spartakas Marijampolė
  • 1951 m. sausio mėn. – Žalgiris Marijampolė
  • 1951 m. liepos mėn. – Kultūros namai Marijampolė
  • 1952 m. – KTŪ Žalgiris Marijampolė
  • 1963 m. vasario mėn. – Sūduva Kapsukas
  • 1989 m. kovo 21 d. – Sūduva Marijampolė
  • 1989 m. gruodžio 14 d. – FK Sūduva Marijampolė
  • 1993 m. liepos mėn. – Sūduva-Žydrius Marijampolė
  • 1994 m. sausio mėn. – FK Sūduva Marijampolė



UEFA varžybos

Sezonas Taurės turnyras
Čempionų Taurių UEFA
2002–2003 m. 1/64 f.
2006–2007 m. 1/128 f.
2007–2008 m. 1/128 f.
2008–2009 m. 1/128 f.
2009–2010 m. 1/256 f.
2010–2011 m. 1/256 f.
2011–2012 m. 1/256 f.
2012–2013 m. 1/256 f.
2013–2014 m. 1/512 f.
2016–2017 m. 1/512 f.
2017–2018 m. 1/64 f.
2018–2019 m. 1/128 f. 1/64 f.
2019–2020 m. 1/256 f. 1/64 f.
2020–2021 m. 1/128 f. 1/128 f.
Kartai 3 0 14
Pasiekimas 1/128 f. 1/64 f.

Treneriai

Šaltiniai

  1. „Sūduvos“ istorija oficialioje klubo svetainėje
  2. http://suduva.wordpress.com/2009/02/11/knyga-marijampoles-futbolo-istorija/
  3. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 544 p.
  4. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 63 p.
  5. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 64 p.
  6. Algimantas Bertašius. Lietuvos sporto žinynas, T. 2 (1941–1952 m.). – Vilnius, Lietuvos sporto informacijos centras, 1999. // 17 psl.
  7. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 72 p.
  8. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 73 p.
  9. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 78 p.
  10. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 84 p.
  11. Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolui – 80“ (istorinė apybraiža). – Kaunas, UAB „Rodiklis“, 2003. ISBN 9955-9390-5-2. // 93 p.
  12. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 137 p.
  13. Algimantas Bertašius. Lietuvos sporto žinynas, T. 5 (1961–1964 m.). – Vilnius, Lietuvos sporto informacijos centras, 2001. // 21 psl.
  14. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 155 p.
  15. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 175 p.
  16. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 180 p.
  17. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 185–186 p.
  18. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 221 p.
  19. Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // 270 p.
  20. International Federation of Football History and Statistics
  21. http://fksuduva.lt/?page_id=9565

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius bei redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+37-0=37 wiki spaudos ženklai).